Niniejszy katalog obejmuje rękopisy należące niegdyś do kapeli klasztoru oo. Dominikanów w Gidlach. Większa część zbioru obecnie przechowywana jest w Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Niektóre z rękopisów znalazły się także w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.
Prezentowany katalog stanowi bazę danych zbudowaną z wykorzystaniem systemu "Omeka" (dokumentacja systemu dostępna tutaj). Umożliwia to użytkownikowi wieloaspektowe przeszukiwanie bazy. Opisy poszczególnych obiektów przygotowane zostały w oparciu o standard Dublin Core w wersji 1.1 (dokumentacja standardu dostępna jest tutaj).
Nawigacja
Podczas korzystania z katalogu, kliknięcie na logo umieszczone w lewym górnym rogu (Pro Choro Conventus Gidlensis) pozwala na powrót do strony głównej. Poniżej znajdują się zakładki, umożliwiające przeglądanie katalogu oraz dotarcie do podstawowych informacji. Lista kompozytorów - po kliknięciu wyświetli się pełna lista kompozytorów w kolejności alfabetycznej. Kliknięcie na link z nazwiskiem umozliwia wyświetlenie listy wszystkich kompozycji danego autora ze zbioru gidelskiego. Lista sygnatur - pełna lista sygnatur zgodna z katalogiem ks. K. Mrowca. Kliknięcie na numer sygnatury pozwala wyświetlić wszystkie utwory znajdujące się pod danym numerem. Gatunki - lista utworów według gatunków muzycznych. Kliknięcie pozwala wyświetlić wszystkie utwory reprezentujące dany gatunek muzyczny. Instrukcja korzystania z katalogu - informacje na temat sposobów wyszukiwania. Katalog ks. K. Mrowca - link do katalogu ks. K. Mrowca w formacie pdf.
Podstawowe sposoby wyszukiwania
Proste przeszukiwanie bazy umożliwia okienko wyszukiwania umieszczone w prawym górnym rogu strony. Przeszukiwanie tą metodą przypomina nieco wyszukiwarkę "Google" - wpisane hasła wyszukiwane są we wszystkich polach opisu (tzn. odnalezione zostanie każde słowo, które znajduje się w jakimkolwiek elemencie opisu danego obiektu).
Po kliknięciu symbolu "+" znajdującego się za przyciskiem "wyszukaj", pojawi się menu pozwalające wybrać rodzaj wyszukiwania. Domyślnie ustawiono wyszukiwanie według słów kluczowych. Wyniki wyszukiwania wyświetlane są według trafności. Oznacza to, że po wpisaniu frazy: Missa solemnis, w pierwszej kolejności pojawią się te rekordy, w których występują obydwa terminy, a w dalszej wszystkie, w których pojawia się choć jeden z nich. Kolejną metodą, dającą większe możliwości jest przeszukiwanie boolowskie. Dozwolone operatory to +, -, *, " ". Zastosowanie symbolu dodawania wymusza obecność terminu w wynikach wyszukiwania, podczas gdy symbol odejmowania eliminuje termin. Np. jeśli wpiszemy frazę: +missa -solemnis, pojawią się wszystkie rekordy, w których występuje termin missa, ale nie ma terminu solemnis. Gwiazdka zastępuje jeden lub więcej znaków na początku bądź końcu wyrazu. Np. po wpisaniu sole* uzyskamy w wynikach wszystkie rekordy, w których pojawia się termin rozpoczynający się od sole (solemnis, solenne, solennis etc.). W przypadku wpisania zwrotu w cudzysłów, wśród wyników pojawią się jedynie takie rekordy, w których zwrot występuję dokładnie we wpisanej postaci. Dokładne dopasowanie wyświetla rekordy, które zawierają co najmniej jeden z wpisanych w wyszukiwarkę terminów. Narzędzie przydatne w sytuacji, gdy pozostałe metody nie przyniosły spodziewanych wyników. Na temat bardziej skomplikowanych metod wyszukiwania w bazach MySQL można przeczytać tutaj.